Všetci (najmä ženy) poznajú japonskú kráľovnú upratovania Mariu Kondo, ktorej mottom je "Poriadok v pokoji, pokoj v duši". A toto motto platí nielen pre izby, ale aj pre domáce dielne či garáže. Ak ešte nemáte dostatočný priestor na zriadenie dielne pre domácich majstrov a drobné opravy v domácnosti, mali by ste si vybrať miestnosť s rozlohou aspoň 9 m² na priestor. Priestor totiž rozhoduje o tom, ako dobre bude vaša dielňa vybavená. Koniec koncov, z času na čas je potrebné vykonať aj priestorovo náročnejšie práce. A ak máte priestor aj na pracovný stôl (ponk), môžete si vytvoriť svoj vlastný kutilský raj, kde má všetko svoje miesto.
Usporiadanie a upratovanie dielne, hobby miestnosti (napr. na lepenie modelov alebo stavbu vláčikov), pivnice alebo garáže vyzerá na prvý pohľad ako veľa práce. A v skutočnosti to môže zabrať niekoľko hodín, ale investícia sa z dlhodobého hľadiska oplatí. K základnému vybaveniu efektívne zorganizovanej dielne patria boxy na náradie, stena na náradie, skrinky na náradie, rôzne boxy a ďalšie úložné doplnky. Obzvlášť praktické sú dielenské skrine alebo robustné kovové regály s nastaviteľnými policami. Tieto regálové systémy a dielenské skrine sa potom dajú zakomponovať do dizajnu samotného vybavenia dielne.
Poriadok a prehľadnosť šetria nielen čas tým, že eliminujú zbytočné a frustrujúce hľadanie, ale aj peniaze, pretože niekedy kupujete veci druhýkrát, keď ich dlho nemôžete nájsť. Okrem toho vás dobrá príprava práce viac motivuje k tomu, aby ste veci urobili, a máte tendenciu menej odkladať.
Dobre vyriešené = polovica vyhraná, preto máme nástenný panel nástrojov
Ak chcete upratať dielňu, garáž alebo pivnicu, mali by ste najprv vytriediť nepotrebné a nefunkčné veci alebo dokonca veci, ktoré máte viac ako raz. Ušetríte tak aj prekvapivo veľa miesta. Potom je potrebné vyčistiť prach a špinu, upratať pracovnú plochu a úložné priestory (v budúcnosti odporúčame robiť to po každej dokončenej práci).
Náradie a nástroje by mali byť systematicky uložené. Na to je ideálna individuálne prispôsobiteľná stena na náradie. Vďaka flexibilnému úložnému systému možno náradie uložiť vertikálne a okamžite na dosah. Skrutkovače, kliešte, meracie pásky, zásuvky, kľúče alebo kladivá, ako aj boxy (zásobníky) s klincami, skrutkami, podložkami, maticami a iným spojovacím materiálom. Všetky skrutky a skrutky môžete napríklad roztriediť podľa typu, dĺžky, závitu, materiálu alebo iných kritérií. Aj keď je to zdĺhavé, v budúcnosti budete presne vedieť, kde čo je, a na prvý pohľad uvidíte, koľko vám toho zostáva.
Nevyužitý priestor na stene sa dá dobre využiť pomocou nástenného panela s nástrojmi. V budúcnosti ho možno podľa potreby rozšíriť a doplniť o ďalšie držiaky a háčiky. Po roztriedení náradia a spojovacieho materiálu by ste mali všetko od nástennej lišty až po boxy na spojovací materiál označiť samolepkami, aby ste v budúcnosti vedeli, kde budú mať veci svoje pevné miesto, aj keď s nimi budete len pracovať.
Samozrejme, po skončení práce by ste mali všetko vrátiť na svoje miesto, aby ste udržali pracovisko v poriadku a bezpečí. Voľne položené káble, uvoľnené odrezky alebo triesky, pílové kotúče bez krytov alebo nedbalo ponechané kladivá sa môžu rýchlo stať zdrojom nebezpečnej nehody.
Skrinky na náradie pre väčšie elektrické náradie
Elektrické náradie, ako sú akumulátorové skrutkovače, vŕtačky, brúsky, píly a iné trochu väčšie nástroje, je potrebné správne skladovať, aby boli chránené pred prachom, vlhkosťou, nečistotami a poškodením počas prepravy alebo prenášania. Tu je ideálnou voľbou box na náradie s veľkými priehradkami a v ideálnom prípade aj s nastaviteľnými priehradkami. Najlepšie je mať v každej priehradke jedno elektrické náradie. Zároveň je dobré mať tu uložené aj príslušné príslušenstvo, ako sú náhradné batérie, nabíjačky, príručky alebo spotrebný materiál.